Gazipaşa Yaylaları

Sessiz Cennet Gazipaşa

      Gazipaşa M.Ö.678 yıllarında Selinus adıyla Hacımusa (Kestros) çayının iki yakasında kurulmuş bir liman kentidir. Kalesi şimdiki kale kalıntılarının bulunduğu yerde olup,o zamanlar ada konumunda idi. Buradan başta Mısır ve Kıbrıs olmak üzere o günün ticaret merkezleri ile deniz ticareti yapılmakta idi.  
     Yunan yönetiminden Roma egemenliğine geçen kente , MS.1. yy.da Akdeniz kıyılarından Doğu seferine çıkan Roma Kralı Trayan hastalanarak gelmiş ve bir tüccarın evine konuk olmuş , daha sonra iyileşemeyerek burada ölmüştür. Bir rivayete göre mezarı buradadır. 
     1071 tarihi ile tescillenen Anadolu'nun Türkleşmesi süreci içinde Selinus , Selçuklu Sultanı 1. Aladdin Keykubat'ın 1221 yılında Alanya'yı , 1225'e kadar da buradan itibaren Silifke'ye kadar olan bölgeyi fethetmesiyle maiyetine girmiştir.

     Gazipaşa Antalya iliin en doğudaki ilçesidir. Başlıca gelir kaynagı seracılık ve tarımdır. Antalyaya 180 Alanyaya 50 km mesafede olup yeni yapılan hava alanı ile tüm dünyaya artık çok  yakın olmuştur. henüz yapım halindeki yat limanı yakında tamamlanarak hizmete girecektir. bu özellikleri ile hem türkiyenin hiçbir ilçesinde olmayan ulaşım imkanlarına sahip hem de el değmemiş doğası ve denizi ile tam bir cennettir. Ören yerleri, yaylaları ve okuma yazma oranı %100 olan fairplay ödülü almış halkı ile şirinliği kadar kültürü ile de kaydadeğer illçemizin görüntüleri.  

Gazipaşa İlçe Merkezi

Gazipaşa Denizi

Gazipaşa Yaylaları

Gazipaşa Dağ Manzaraları

           
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret53670